Ciekawostki o piłce ręcznej
Zapewne większość osób, które interesują się piłką ręczną wie, że potocznie mówi się na nią szczypiorniak, ale czy wiecie dlaczego? Czy interesowało was kiedyś jak duża jest bramka szczypiornistów? Albo, że jest różnica między wielkością piłki do gry dla kobiet i dla mężczyzn? Jeśli interesuje Was więcej ciekawych faktów na temat piłki ręcznej to zapraszamy do przeczytania tego tekstu.
Czy wiesz, że?
W mowie potocznej przyjęło się mówienie na piłkę ręczną szczypiorniak, a na piłkarzy: szczypiorniści. Wszystko wzięło się od nazwy miejscowości, w której po raz pierwszy rozegrany był mecz piłki ręcznej. Było to w Szczypiornie w 1917 roku. Jednak historia tej gry sięga starożytnej Grecji. To właśnie tam grano w uranię, której zasady były bardzo podobne do znanej przez nas wszystkich piłki ręcznej. Najważniejszą różnicą pomiędzy grą ze starożytnej Grecji a dzisiejszą piłką ręczną jest bieganie z piłką. Podczas gry w uranię można było biec przez całe boisko bez kozłowania i podawania. Aktualnie jest zakaz takiej rozgrywki. Szczypiorniści mogą stać maksymalnie 3 sekundy bez kozłowania, a dzięki podawaniu gra stała się o wiele szybsza i bardziej dynamiczna. W konsekwencji piłka ręczna jest drugą pod względem szybkości grą na świecie? Wygrywa z nią tylko hokej.
Pierwsze zasady tej gry spisał Duńczyk w 1898, jednak to Niemcy uznawane są za kolebkę szczypiorniaka. To właśnie w Berlinie wydano oficjalny zbiór zasad gry.
Największa pomyłka w historii piłki ręcznej
Czy wiecie jaka jest rekordowa przegrana w historii szczypiorniaka? Było to aż 81 do 1! Albania, która przegrała ten mecz z Wyspami Owczymi wysłała na zawody drużynę koszykarek, zamiast piłkarek ręcznych. Mecz miał miejsce 6 kwietnia 2006 i był bardzo ciekawym wydarzeniem.
Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego na temat piłki ręcznej. Teraz podczas oglądania zawodów ze znajomymi będziecie mogli zaskoczyć ich ciekawostkami na temat tego sportu.