Czym jest otyłość olbrzymia?
Otyłość uznawana jest za chorobę przewlekłą, która może rozwinąć się w każdym wieku. Niektóre osoby znajdują się z grupie wysokiego ryzyko pojawienia się nadprogramowych kilogramów. Wiadomym jest, że niezdrowy tryb życia nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego BMI. Otyłość olbrzymia jest stanem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ponadto, może ona doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Rozwiązaniem problemu nie jest wprowadzenie zdrowych posiłków oraz aktywności fizycznej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podstawą jest kontakt ze specjalistą. Niezbędne jest wdrożenie profesjonalnego leczenia.
Otyłość olbrzymia – trzeci stopień zagrożenia
Otyłość olbrzymia to trzeci stopień otyłości. Mówimy o niej w sytuacji, gdy wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2. Warto wspomnieć także o zawartości tkanki tłuszczowej – u kobiet przekracza ona 50% masy ciała, natomiast u mężczyzn 35%. Niezwykle istotne jest to, aby podjąć natychmiastowe działania, które zmniejszą ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie. Trzeba wiedzieć, że otyłość trzeciego stopnia zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego, pokarmowego, naczyniowego, serca. Faktem jest, że może ona zapoczątkować nowotwór.
Leczenie otyłości olbrzymiej
Z otyłością olbrzymią nie można poradzić sobie samodzielnie. Należy również pamiętać, że z tak zaawansowanym problemem nie poradzi sobie nawet najlepszy dietetyk, ani trener personalny. To wykwalifikowany lekarz podejmuje decyzje dotyczące leczenia. W zdecydowanej większości przypadków zalecana jest operacja bariatryczna. Ma ona na celu zmniejszenie pojemności żołądka. Dzięki temu pacjent może spożywać znacznie mniej pożywienia, niż dotychczas. Zmniejszeniu ulega także ilość wydzielanego hormonu głodu, czyli greliny.
Prawidłowo zbilansowana dieta
Osoby będące w trakcie leczenia otyłości olbrzymiej powinny również być pod stałą opieką dietetyka. Operacja zmniejszenia żołądka nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli pacjent nie wykaże zaangażowania. Oczywiście – nagła zmiana nawyków żywieniowych może być szokiem. Dobrze jest być przygotowanym na chwile zwątpienia. Najlepiej, aby skorzystać z wsparcia nie tylko bariatry oraz dietetyka, ale również psychologa.
Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości
W przypadku otyłości olbrzymiej należy ostrożnie podejść do tematu aktywności fizycznej. Wysoka zawartość tkanki tłuszczowej jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. Ważne jest jednak to, aby znaleźć formę ruchu, która będzie dopasowana do osobistych predyspozycji.