Sławni sportowcy – Adam Małysz
„Leć Adam, leć!”… Po tym cytacie już pewnie wszyscy wiedzą, kogo dzisiaj mamy zaszczyt Wam przedstawić w naszej serii o wybitnych sportowcach. Jest to oczywiście nie kto inny, jak Adam Małysz, którego chyba każdy Polak zna.
Kim jest Adam Małysz? Jak zaczynała się jego kariera? Jakie są jego najważniejsze osiągnięcia? Zaraz wszystkiego się dowiecie.
Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 w Wiśle, a więc na terenach górskich. Swój pierwszy skok oddał w wieku 6 lat, za namową rodziny, a zwłaszcza wujka, byłego skoczka, Jana Szulca, który po zakończeniu swojej kariery, zaczął trenować dzieciaki w klubie sportowym. Co ciekawe, w czasach młodości raczej nie planował kariery skoczka narciarskiego. Ukończył Szkołę Zawodową, w 1995 roku, dzięki której zyskał zawód blacharza-dekarza. Maturę zdał dopiero w 2010 roku. W tym roku, 2020, obronił swoją pracę magisterską na Politechnice Częstochowskiej. Jest idealnym przykładem na to, jak los potrafi być nieprzewidywalny ?
Swoje pierwsze próby „poważnego skakania”, podjął w 1991 roku, wystartował wtedy na swoim pierwszym konkursie. Początkowo jego największym osiągnięciem było wicemistrzostwo Polski Juniorów młodszych i młodzików w skokach, które otrzymał w 1993 roku.
Adam Małysz przez pewien okres, zajmował się głównie kombinacją alpejską, czyli połączniem skoków i biegów narciarskich, jednak za namową swojego ówczesnego trenera postawił tylko na skoki.
W 1994 roku, udało się mu dostać do reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Na początku nie miał tam zbyt wielu osiągnięć wartych uwagi. Z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać. W sumie, Adam Małysz ma na swoim koncie kilka naprawdę poważnych sukcesów. Zdobył cztery medale olimpijskie, jednak nigdy nie udało się mu sięgnąć wtedy po złoto. Trzy z nich są srebrne i jeden brązowy. Ma sześć medali Mistrzostw Świata, w tym cztery z nich są złote. Cztery razy wygrał Puchar Świata w skokach narciarskich. Choć Adama Małysza kojarzymy głównie ze sportem typowo zimowym, warto wiedzieć, że aż trzy razy wygrał Letnie Grand Prix. Tym samym jest jedną, z dwóch osób (poza Thomasem Morgensternem), którym udało się tego dokonać.
Jakimi jeszcze osiągnięciami (niekoniecznie sportowymi) może pochwalić się ten wybitny polski skoczek narciarski?
Aż trzy razy został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Wielokrotnie także, w różnego rodzaju plebiscytach i konkursach został wybierany najlepszym sportowcem. Jego imieniem została nazwana skocznia narciarska w rodzinnej Wiśle.
Adam Małysz, pomimo wielkich osiągnięć, zdecydował się zakończyć karierę. 26 marca 2011, w Zakopanem, ostatni raz jego fani mogli oglądać go w powietrzu.
Po zakończeniu swojej przygody ze skokami narciarskimi, został kierowcą rajdowym. Na tym polu także odnosił sukcesy.
Skoki nie dały mu o sobie zapomnieć ? Na nowo związał się z nimi, ale tym razem w roli dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Nadal możemy go oglądać, zwłaszcza przy okazji różnych konkursów, choć występuje wtedy w roli eksperta.
Każdy, kto pamięta czasy, kiedy Małysz jeszcze skakał, nie tylko na długo nie zapomni tych legendarnych skoków, ale także euforii, jaka panowała wtedy wśród ludzi. „Pod narty” dmuchały i chuchały mu wtedy miliony Polaków, byleby tylko poleciał jak najdalej…